úterý 2. dubna 2013

Aprílový závěr turnaje

Který asi nikdo nečekal. Oba vedoucí hráči prohráli! Ivanchuk porazil i druhého favorita Kramnika. Carlsen se dostal do obrovské časové tísně, kde chyboval a prohrál se Svidlerem (36), který se ke konci turnaje skvěle rozehrál a obsadil 3. místo. Opravdu bláznivý závěr turnaje právě na 1. dubna.
Stránka SOCAR byla funkční celou dobu na rozdíl od serveru Chessbomb a dalších (prý hlavně norských), které se pod náporem zájemců zhroutily. Události v obou kritických partiích braly kolem 30-40.tahu dech.

Vedou se diskuze, zda systém hodnocení vítěze je správný a spravedlivý. O vítězi rozhodoval počet výher a ten měl Carlsen vyšší. Všichni hráči tento systém před začátkem znali a měli možnost se podle toho zařídit. Jsem přesvědčen že do 12. kola ze 14 hrál Carlsen nejlepší šachy a předváděl, jak z minimální výhody vykřesat vítězství. Kramnik naopak některé jasné výhody nedokázal realizovat. Rozbory šachových nuancí v partiích nechám na experty. Líbí se mi i styl komentování Martina Petra předchozích kol na Novoborském serveru. Poslední kolo tam komentuje Marek Vokáč.  A opravdu skvěle!